One of the unique things about the National FFA Organization is the myriad of competitions that we offer. Career Development Events (CDEs) and Leadership Development Events (LDEs) cover job skills in everything from communications to mechanics. Some events allow students to compete as individuals, while others allow them to compete in teams.

At a state level we provide the opportunity to participate in upward of 30 CDEs/LDEs to captivate and engage members across the spectrum. So whether you're excited by the scent of pine or you find yourself at home with your nose in the books, there's something here for you. 

CDE/LDE RULES AND GUIDELINES

The following document governs the administration of Washington FFA career and leadership development events.            

Washington FFA CDE/LDE Handbooks/Rules = posted on each individual CDE/LDE page




2016-2017 Washington FFA CDE/LDE Winners

These individuals/teams will be representing Washington in the National FFA CDEs/LDEs.

  • Ag Communications: 
  • Ag Issues: 
  • Ag Sales: 
  • Ag Tech and Mech: 
  • Agronomy: 
  • Creed: 
  • Dairy Cattle Eval: Elma (Tyler Renz)
  • Environmental and Natural Resource: 
  • Extemporaneous Speaking: 
  • Farm & Agribusiness Management: 
  • Floriculture: 
  • Food Science and Technology: 
  • Forestry: 
  • Horse Evaluation 2016: Chelan (Rod Cool)
  • Horse Evaluation 2017: 
  • Job Interview: 
  • Livestock Evaluation: 
  • Marketing Plan: 
  • Meats Eval and Tech: 
  • Milk Quality: 
  • Nursery/Landscape: 
  • Parliamentary Procedure: 
  • Poultry: Elma (Emily Wamsley)
  • Prepared Public Speaking: 
  • Veterinary Science: 
  • Hall of States: 
  • Talent: 

2015-2016 Washington FFA CDE Winners

These individuals/teams will be representing Washington in the National FFA CDEs.

  • Ag Communications: Mount Baker Rooftop (Tamara Whitcomb)
  • Ag Issues: Reardan (Rick Perleberg)
  • Ag Sales: Stanwood 1 (Darryl Main)
  • Ag Tech and Mech: Lynden Christian (Gerrit Van Weerdhuizen)
  • Agronomy: Lind Ritzville (Andy Williams)
  • Creed: Waitsburg (Nicole Abel)
  • Dairy Cattle Eval: Elma (Tyler Renz)
  • Environmental and Natural Resource: Cashmere 1 (Rusty Finch)
  • Extemporaneous Speaking: Medical Lake (Jennie Wagner)
  • Farm & Agribusiness Management: Lynden Christian 1 (Curt DeHaan)
  • Floriculture: Cedarcrest (Sarah Thomas)
  • Food Science and Technology: Mount Baker (Tamara Whitcomb)
  • Forestry: Mount Baker (Todd Rightmire)
  • Horse Evaluation: Tonasket (Matt Deebach)
  • Job Interview: Elma (Kershaw/Wamsley/Renz)
  • Livestock Evaluation: Lynden (John Grubbs)
  • Marketing Plan: Lind-Ritzville Maizena (Andy Williams)
  • Meats Eval and Tech: Cashmere (Rusty Finch)
  • Milk Quality: Cashmere (Rusty Finch)
  • Nursery/Landscape: Sedro Woolley White (Wayne Ramsey)
  • Parliamentary Procedure: Tonasket SH (Matt Deebach)
  • Poultry: Elma A (Emily Wamsley)
  • Prepared Public Speaking: Yelm (Matt Mounts)
  • Veterinary Science: Ferndale (Tony Toretta)
  • Hall of States: LaCrosse (Lisa Baser)
  • Talent: Micheala Walker (Decatur FFA) *NATIONAL FFA TALENT WINNER*